Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 lutego 2022 r., sygn. I SA/Gl 241/21

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędziowie WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Bożena Suleja-Klimczyk, Protokolant st. sekretarz sądowy Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w likwidacji w C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od sierpnia 2015 r. do lutego 2018 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: Dyrektor, organ odwoławczy) z dnia [...] nr [...] sprostowana postanowieniem z dnia [...] znak: [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w C. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia A Sp. z o.o. w likwidacji w C. (dalej: skarżąca, Spółka) przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od sierpnia 2015 r. do lutego 2018r.

2. Dotychczasowy przebieg postępowania.

2.1. Z akt sprawy wynika, że na podstawie upoważnień z dnia 20 kwietnia 2018r., 13 września 2019 r. oraz 16 października 2019 r. organ pierwszej instancji wszczął kontrolę podatkową w spółce, w zakresie prawidłowości i rzetelności rozliczenia podatku od towarów i usług za okres 1 sierpnia 2015 r. do 28 lutego 2018 r., a także prawidłowości i rzetelności rozliczenia transakcji zawartych z firmami:

- B Sp. z o.o. w okresie 1 lutego 2017 r. - 30 września 2017 r.,

- C P. A., H. C. s.c. w okresie 1 lutego 2017 r. - 31 maja 2017 r.,

- D Sp. z o.o. w okresie 1 sierpnia 2015 r. - 29 lutego 2016 r.,

- E M. P. w okresie 1 sierpnia 2015 r. - 28 lutego 2018 r.

W toku kontroli ustalono, iż w ramach prowadzonej działalności spółka dokonała transakcji sprzedaży i zakupów, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Działania spółki polegały na świadomym uczestnictwie w tzw. "karuzeli podatkowej", w roli tzw. bufora - spółka była pośrednikiem pomiędzy tzw. "znikającymi podatnikami" a tymi podatnikami, którzy "realizowali zyski". Rolą spółki było uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, m.in. poprzez pośredniczenie pomiędzy podmiotami co do zasady prowadzącymi działalność gospodarczą, formalnie wywiązującymi się ze zobowiązań podatkowych. Realizowane w łańcuchu tych transakcji przemieszczenia towaru odbywały się wyłącznie po to, aby pod pozorem legalnych transakcji zakupu i sprzedaży uzyskać korzyści z tytułu podatku VAT, który na wcześniejszych etapach obrotu nie został odprowadzony do budżetu Państwa. W oparciu o dokonane ustalenia organ podatkowy przewidział, że w stosunku do spółki zostanie wydana decyzja stwierdzająca nieprawidłowości w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług za okres od sierpnia 2015 r. do lutego 2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00