Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Po 357/21
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi I. B. i R. B. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2021 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w N. z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących kwotę [...]- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2020 r., nr [...], wydanym na podstawie art. 61a § 1 i 2 oraz art. 123 ustawy z [...].06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.; dalej: k.p.a.), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w N. (dalej powoływany również jako "PINB") odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie samowoli budowlanych na dz. nr [...] ob. L..
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu [...] lipca 2020 r. wpłynęło pismo I. B. i R. B. w sprawie "samowoli budowlanych", tj. zadaszonego tarasu przylegającego do budynku mieszkalnego oraz dwóch "garaży" z blachy zlokalizowanych na dz. nr [...] ob. L.. Na skutek tego pisma w dniu [...] września 2020 r. przeprowadzono kontrolę, w ramach której ustalono stan faktyczny na przedmiotowej działce.
W odniesieniu do przylegającego do budynku mieszkalnego tarasu PINB wyjaśnił, że inwestorzy (H. i J. K.) oświadczyli, że w roku 1983 r. otrzymali pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którym nie dysponują. Natomiast przedłożony przez inwestorów projekt przedmiotowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego przewidywał w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zadaszony taras, lokalizację garażu oraz tarasu nad garażem. Inwestorzy w trakcie realizacji budynku zrezygnowali z budowy garażu, wykonując naziemny taras. Ściana zaprojektowanego garażu przebiegać miała wzdłuż granicy, tak jak "ściana" tarasu wykonana z pleksi. Z dokumentacji projektowej wynika, że powierzchnia zabudowy oraz wymiary tarasu (długość wysokość, szerokość) wyznaczone przed słupy i dach, pokrywają się z projektowanym pierwotnie garażem.