Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Op 436/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi K. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia i odmowy rozłożenia na raty należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza G. z dnia [...], nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez K. F. (dalej zwanego też "skarżącym") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (dalej zwanego też "Kolegium" lub "SKO") z dnia [...] nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza G. z dnia [...] nr [...], którą odmówiono skarżącemu umorzenia i rozłożenia na raty należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego w całości na rzecz R. F.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 21 marca 2018 r. (data wpływu 26 marca 2018 r.) K. F., będąc reprezentowanym przez pełnomocnika - adwokata K. P., wystąpił do Ośrodka Pomocy Społecznej w G. (zwanego dalej "OPS") o wstrzymanie wypłaty świadczenia alimentacyjnego na R. F., wydanie decyzji o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych przez R. F. świadczeń alimentacyjnych za okres od 1 października 2017 r. oraz o rozłożenie na raty kwoty wypłaconych na rzecz D. F. i R. F. świadczeń alimentacyjnych. Uzasadniając wniosek skarżący wyjaśnił, że o przyznaniu R. F. świadczenia z funduszu alimentacyjnego decyzją z dnia [...], dowiedział się dopiero z treści zawiadomienia OPS z dnia 31 stycznia 2018 r. W jego ocenie wydanie wskazanej decyzji było niezasadne, albowiem egzekucja alimentów zasądzonych od niego na rzecz R. F. jest skuteczna. W mocy pozostaje zajęcie komornicze z dnia 28 września 2016 r., w sprawie [...], dotyczące wynagrodzenia za pracę, a pracodawca dłużnika alimentacyjnego od 28 października 2016 r. do chwili obecnej, co miesiąc przekazuje na rachunek bankowy należną część jego wynagrodzenia. Uzasadniając wniosek dotyczący rozłożenia na raty należności z tytułu zobowiązania powstałego na skutek wypłaconych z funduszu alimentacyjnego świadczeń na rzecz R. F. i D. F. (w łącznej kwocie 43.137,83 zł) wskazał, że posiada obecnie stałe zatrudnienie (umowa o pracę), jednak uzyskiwane przez niego wynagrodzenie nie pozwala na spłatę bieżących alimentów. Deklaruje jednak chęć i możliwość spłaty zobowiązań w ratach. Nie posiada bowiem obecnie majątku, który pozwoliłby na jednorazową spłatę zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00