Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. II SAB/Ol 150/21
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi D. L - S. i L. C. - reprezentowanej przez kuratora D. L - S. na bezczynność Dyrektora Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego w przedmiocie wydania decyzji o przydział lokalu I. zobowiązuje Dyrektora Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego do rozpoznania wniosku skarżącego D. L - S. z dnia [...] - w terminie 14 dni; II. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. oddala skargę L. C..
Uzasadnienie
Pismem z 2 sierpnia 2013 r. D.L. (dalej jako: wnioskodawca lub skarżący) skierował do Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (obecnie Prezes Agencji Mienia Wojskowego, dalej jako: Prezes AMW) wniosek o przydział samodzielnego lokalu mieszkalnego. Podniósł, że jest inwalidą wojskowym całkowicie niezdolnym do pracy, a niezdolność ta powstała w czasie zasadniczej służby wojskowej. Wskazał, że aktualnie ma orzeczoną niezdolność do pracy do 31 grudnia 2013 r., jednakże ubiega się o stwierdzenie trwałej niezdolności do pracy. Podał, że jest sam i czasowo przebywa u rodziny, gdyż nie posiada własnego mieszkania, zaś wyrokiem Sądu Okręgowego w B. został zaliczony do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wymagającym zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Dołączył do wniosku kserokopię książeczki inwalidy wojskowego oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej.
W odpowiedzi - pismem z 7 sierpnia 2013 r. - Prezes AMW wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity na dzień złożenia wniosku Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 ze zm., dalej jako: u.o.z.s.z.) prawo do kwatery lub innego lokalu mieszkalnego przysługuje co do zasady żołnierzom zawodowym w służbie czynnej. Dlatego też wnioskodawca nie posiada uprawnień do kwatery lub innego lokalu mieszkalnego z zasobów WAM (obecnie: AMW). Jednocześnie podał, że istnieje możliwość zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 29 ust. 1 u.o.z.s.z. w miejscowości, w której istnieją zaspokojone potrzeby mieszkaniowe żołnierzy zawodowych. Wskazano również, że w sprawie zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego w okolicy miejsca aktualnego zamieszkiwania skarżącego właściwy jest Dyrektor Oddziału Regionalnego WAM (obecnie: AMW) w (...). Następnie pismem z 20 sierpnia 2013 r. wniosek skarżącego został przekazany Dyrektorowi Oddziału Regionalnego WAM (obecnie: AMW) w (...).