Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 stycznia 2022 r., sygn. I SA/Ol 694/21

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski asesor WSA Anna Janowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. M. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie organu pierwszej instancji, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej A. M. P. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarga A. M. P. (dalej: "strona", "skarżąca") dotyczy postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ odwoławczy", "DIAS") utrzymującego w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: "organ I instancji", "NUS") z [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku strony o rozłożenie na 13 rat zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r. w kwocie 225.351 zł.

Z akt sprawy wynika, że we wniosku o przyznanie ww. ulgi podatkowej strona podała, że nie jest w stanie zapłacić należnego podatku w wymaganym ustawowo terminie (do 30 kwietnia 2021 r.) ze względu na opóźnienia dotyczące rozliczeń za usługi projektowe oraz duże spowolnienie w zleceniach i wykonawstwie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjaśniła, że kwota podatku w znacznej części obejmuje podatek za sprzedaż nieruchomości w Z. Zaznaczyła, że pieniądze uzyskane z tej transakcji przeznaczyła na spłatę zadłużenia u kontrahentów oraz doraźne utrzymanie firmy, gdyż ta - jak większość firm działających w branży projektowej, miała problemy finansowe z uwagi na spowolnienie gospodarki w okresie pandemii. Strona zaproponowała zatem rozbicie kwoty należnego podatku na miesięczne wpłaty w wysokości 5% do końca marca 2022 r. oraz pozostałą kwotę podatku wraz z odsetkami do końca kwietnia 2022 r. Oceniła przy tym, że taki harmonogram spłaty będzie możliwy do udźwignięcia przez jej firmę. Dodała, że nie posiada innych zadłużeń względem Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w trakcie prowadzenia działalności (od 2009 r.) zawsze wywiązywała się z należnych opłat. Wyraziła także gotowość osobistego stawiennictwa w urzędzie w celu omówienia i doprecyzowania wniosku zauważając, że wizyta w urzędzie jest możliwa po wcześniejszym umówieniu terminu.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00