Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Wa 2548/20

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Magdalena Durzyńska, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.), sędzia WSA Joanna Skiba, , po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2020r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Prezydenta [...] z dnia [...] lipca 2020r., nr [...]; 2. zasądza od Prezydenta [...] na rzecz A. W., kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] września 2020 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta [...] z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] odmawiające wydania zaświadczenia.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Prezydent [...] postanowieniem nr [...] z dnia [...] lipca 2020 r. odmówił wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że w dniu 3 września 2019 r. A. W. wystąpił z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], dz. ew. nr [...] z obrębu [...], KW [...] w odniesieniu do udziału w wynoszącego [...] części w gruncie nabytego na podstawie aktu notarialnego Rep. A - [...] z dnia [...] grudnia 2002 r. Prawo użytkowania wieczystego przysługuje także dwóm właścicielom wyodrębnionych lokali w budynku znajdującym się na gruncie.

Pierwotne prawo użytkowania wieczystego do udziału obecnie przysługującemu A. W. zostało ustanowione w wyniku postępowania reprywatyzacyjnego na podstawie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste z dnia [...] grudnia 2000r. zawartej aktem notarialnym Rep. [...]. Wedle tej umowy, na dzień jej zawarcia, nieruchomość zabudowana była budynkiem mieszkalnym o pow. użytkowej 19898, 56 m2 wybudowanym przed rokiem 1945 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00