Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Rz 1393/21

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Paweł Zaborniak /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej zwany PWIS) z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], wydana w przedmiocie stwierdzenia u pracownicy H. K. choroby zawodowej: przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołanego sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w pozycji 20/1 wykazu chorób zawodowych.

Organ w zaskarżonej do Sądu decyzji administracyjnej przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne : Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej PPIS) w dniu 12 kwietnia 2019 r. otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej: przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych u H. K.

W związku z powyższym przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne, w którym ustalono, że H. K. zatrudniona była :

1) od 02.11.1998 r. do 31.10.2000 r. - w [...] S.A. w [....] na stanowisku samodzielny technolog, krawiec, brygadzista, szwacz, gdzie wykonywała prace manualne obciążające dłonie i nadgarstki, akordowe wszywanie i zszywanie elementów odzieży. Szycie wymagało wykonywania powtarzających się szybkich ruchów chwytania materiału, manewrowania materiałem pod igłą maszyny.

2) od 01.08.2001 r. do 31.10.2001 r. - w zakładzie [...] Sp. z o .o. w [....] na stanowisku kreślacz i nakładacz, czynności zawodowe Strony miały charakter powtarzalny, polegały na szybkich wielokrotnie powtarzalnych ruchach nadgarstka rąk podczas przygotowania szablonów roboczych na papierze, ręcznym robieniu nakładów oraz odcinania odpowiedniej długości zgodnie z dokumentacją technologiczną za pomocą odkrawaczy lub odkrawaczy tarczowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00