Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Rz 1332/21

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Marcin Kamiński Sędziowie NSA Stanisław Śliwa AWSA Karina Gniewek - Berezowska /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi M. J. na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest zarządzenie zastępcze Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...] stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego Rady Gminy [...] - M.J. ( dalej: "skarżący").

W podstawie prawnej powołano art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.; dalej: "u.s.g.").

Rozstrzygnięcie organu nastąpiło na podstawie następujących ustaleń: M.J. został wybrany na radnego Rady Gminy [...] w wyborach przeprowadzonych w dniu 21 października 2018r. Radny złożył ślubowanie na 1 sesji Rady Gminy w dniu 22 listopada 2018r. i aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Gminy [...]. Radny M.J. jest również Prezesem Stowarzyszenia [...] zarejestrowanego w dniu [...].08.2007r. w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr [...] (zwanym dalej: "Stowarzyszeniem").

Wskazano, że Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jako organizacja pozarządowa podlega regulacjom ustawy o działalności pożytku, co w praktyce oznacza, np. możliwość ubiegania się o status OPP czy korzystania z dotacji od administracji publicznej. Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego oraz działalność gospodarczą.

Stowarzyszenie rejestrowe ma możliwość pozyskiwania funduszy na działalność. Oprócz działalności zarobkowej (odpłatnej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej), może ono przyjmować darowizny, ubiegać się o dotacje od administracji publicznej, organizować zbiórki publiczne, przyjmować spadki czy 1% podatku (art. 33, 34, 35 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00