Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2021 r., sygn. IV SAB/Po 211/21
Pomoc społeczna; Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędzia WSA Maciej Busz Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi A. P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę w przedmiocie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego 1. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania Wojewody do załatwienia wniosku A. P. z [...] września 2019 r. o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego; 2. stwierdza, że Wojewoda dopuścił się przewlekłości w załatwieniu wniosku, o którym mowa w pkt 1 wyroku; 3. stwierdza, że przewlekłość, o której mowa w pkt 2 wyroku, miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 4. przyznaje od Wojewody na rzecz skarżącej A. P. sumę pieniężną w wysokości [...] zł (słownie: [...] złotych).
Uzasadnienie
Pismem z [...] sierpnia 2021 r. A. P. (dalej też jako "Strona" lub "Skarżąca") złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na "przewlekłość prowadzenia postępowania przez Wojewodę, zarejestrowaną w tut. Sądzie pod sygn. akt IV SAB/Po 159/21. W piśmie tym Skarżąca - zarzuciwszy naruszenie art. 8, art. 12 § 1, art. 35 § 1 i 3, art. 36 § 1 k.p.a. przez przekroczenie terminów załatwiania spraw - wniosła o:
1) stwierdzenie przewlekłości prowadzenia postępowania przez Wojewodę (zwanego dalej "Wojewodą" lub "Organem") i niezałatwienie sprawy w terminie;
2) zobowiązanie Organu do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od daty otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy;
3) przyznanie od Organu na rzecz Skarżącej sumy pieniężnej w kwocie [...]zł;
4) zwrot kosztów postępowania według norm przewidzianych.
W uzasadnieniu skargi Strona wyjaśniła, że w dniu [...] [powinno być raczej "[...]" - uw. Sądu] września 2019 r. złożyła w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w S. (dalej w skrócie "GOPS") wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy [...], [...] 9 września 2019 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy [...]. Wnioskowane świadczenia zostały jej przez Wójta Gminy S. (zwanego też dalej "Wójtem" lub "Organem właściwym") przyznane. Dnia [...] listopada 2019 r. do Wojewody wpłynęły akta sprawy w celu ustalenia, czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W dniu [...] maja 2020 r. Wojewoda ustalił, że z uwagi na zatrudnienie męża Strony, P. P., na terytorium [...], mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i zwrócił się do GOPS o uchylenie decyzji przyznającej prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego oraz prawa do świadczenia wychowawczego. Dnia [...] września 2020 r. Wojewoda ponownie zwrócił się do GOPS o podjęcie działań wynikających z art. 3 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych (dalej w skrócie "u.ś.r.") oraz art. 16 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej w skrócie "u.p.p.w.d."). W dniu [...] grudnia 2020 r. do W. Urzędu Wojewódzkiego w P. (dalej w skrócie "WUW") wpłynęła kolejna dokumentacja przekazana przez GOPS. Dnia [...] lutego 2021 r. Wojewoda wystosował pismo do GOPS oraz wniosek do KRUS w celu weryfikacji podlegania przez Stronę ubezpieczeniu społecznemu. W dniu [...] kwietnia 2021 r. Wojewoda ponownie wystosował pismo do GOPS.