Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Po 769/21

Podatkowe postępowanie; Umorzenie postępowania

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zażalenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z [...] czerwca 2019 r., nr [...], określił firmie A Sp. z o.o. w [...] (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od marca 2011 r. do października 2013 r., wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za miesiące od marca 2011 r. do października 2013 r. oraz wysokość podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - w skrócie: "u.p.t.u.") za sierpień, wrzesień i październik 2013 r.

Pismem z [...] lipca 2019 r. spółka wniosła odwołanie od powyższej decyzji.

Pismem procesowym z [...] grudnia 2020 r. spółka wystąpiła do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej o zawieszenie postępowania odwoławczego do czasu zakończenia śledztwa prowadzonego pod sygn. PO [...] Ds. [...]. Jako podstawę prawną zawieszenia postępowania wskazała art. 201 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm. - w skrócie: "o.p."), tj. gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.

W argumentacji wniosku spółka podniosła, że nie ma dostępu do wszystkich zebranych w postępowaniach karnych dowodów, które mogłyby zostać wykorzystane w postępowaniu podatkowym do jej obrony. Zdaniem spółki, skoro w polskim systemie sądownictwa administracyjnego brak jest możliwości kontroli w zakresie zgodności z prawem uzyskania i wykorzystania ww. dowodów, a także prawidłowości ich oceny i przyjętych na ich podstawie ustaleń, to postępowanie dowodowe, jakie przeprowadzono w niniejszej sprawie, również będzie wadliwe. Z powyższego wywiodła, że w niniejszej sprawie postępowanie podatkowe nie może zostać zakończone do czasu umożliwienia spółce zapoznania się z całością materiałów ww. postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00