Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Ol 670/21

Budowlane prawo

 

Dnia 2 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2021 roku sprawy ze skargi A. C. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenie na budowę - oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że w dniu 27 listopada 2020 r. do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek H. i A. C. o pozwolenie na zabudowę części przedproża budynku mieszkalno-usługowego w formie ogrodu zimowego, przy zbiegu ul. A i ul. B w A na działkach nr "[...]" obręb A.

Prezydent Miasta A (organ I instancji) decyzją z dnia "[...]" odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla H. i A. C. obejmującego zabudowę części przedproża budynku mieszkalno-usługowego w formie ogrodu zimowego, adres: "[...]", działki nr "[...]" obręb A. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł, że zakres wykonanych robót budowlanych ma charakter czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną i w związku z tym na realizację tych robót wymagana jest zgoda wszystkich jej współwłaścicieli. Organ I instancji stwierdził, że po wezwaniu inwestora do wykazania posiadanego prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane uznał, iż inwestor tego prawa nie wykazał. Podkreślono, że zostały wyczerpane przesłanki wynikające z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w zw. z art. 35 ust. 4 tej ustawy, co skutkuje wydaniem decyzji o odmowie pozwolenia na budowę.

Odwołanie od przedmiotowej decyzji wniósł A. C. (odwołujący, skarżący). Odwołujący wniósł o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę, względnie o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Zarzucił skarżonej decyzji naruszenie prawa materialnego, tj. art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego poprzez wydanie decyzji odmownej pomimo posiadanego przez skarżącego prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (dz. nr "[...]") w związku z błędnym uznaniem, iż zakres inwestycji dotyczy części wspólnych nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na działce nr "[...]" obręb A w A, co spowodowało konieczność uzyskania zgody pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. Odwołujący zarzucił decyzji naruszenie procedury administracyjnej, tj. art. 50 § 1 k.p.a. poprzez wezwanie inwestora do przedłożenia zgody współwłaścicieli przedmiotowego budynku mieszkalnego na realizację planowanych robót w sytuacji, gdy zgoda taka nie jest wymagana. Ponadto zarzucił decyzji naruszenie procedury administracyjnej, tj. art. 7 k.p.a. w zw. z art. 75 § 1 k.p.a. oraz art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00