Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Łd 740/21

Administracyjne postępowanie; Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.) Asesor WSA Marcin Olejniczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie uznania nieruchomości za mienie gminne oddala skargę. dc

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., nr [...], Wojewoda [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.) - zwanej dalej: "k.p.a." - w zw. z art. 8m i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tj.: Dz. U. z 2016 r. poz. 703 ze zm.) - zwanej dalej: "u.o.z.w.g." - utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] r., znak: [...], odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji Starosty [...] z [...] r., znak: [...], orzekającej o uznaniu za mienie gminne nieruchomość położoną w obrębie geodezyjnym [...], gmina G., oznaczoną numerem działki 406 o powierzchni 0,86 ha.

Wojewoda w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że wnioskiem z 7 września 2015 r. Wójt Gminy G. wystąpił do Starosty [...] o stwierdzenie, że nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr ewid. 406 o powierzchni 0,86 ha i położona w obrębie geodezyjnym [...] gmina G., stanowiąca nieużytki, jest mieniem gminnym.

Decyzją z [...] r., znak: [...], Starosta [...] orzekał o uznaniu za mienie gminne wyżej wymienioną nieruchomość. Z treści uzasadnienia decyzji wynika, że od czasu założenia ewidencji tj. od 1965 r. w rejestrze gruntów gromady G. obręb [...], jako władający gruntem w odniesieniu do działki oznaczonej nr 406 - wpisane było "Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej", a po wykreślenia tego zapisu - Skarb Państwa i Urząd Gminy. Od 1995 r. w jednostce rejestrowej w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości widnieje zapis Skarb Państwa - władanie samoistne, Urząd Gminy G. - użytkowanie, choć na potwierdzenie wymienionych wyżej zapisów w zakresie podmiotu władającego nieruchomością brak jest dokumentów, a stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany. Dalej Starosta wskazał, że od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołania rad narodowych, gromady stanowiły odrębne podmioty praw majątkowych, a przedmiot własności gromad określony był jako majątek gromadzki lub dobro gromadzkie. Po reformie z 1954 r. gromady pozostały, ale były już tylko jednostkami podziału administracyjnego. Brak wyraźnych przepisów w zakresie przejęcia dobra dotychczasowych gromad był spowodowany faktem, że gromady nowopowstałe utraciły osobowość prawną nie mogły zatem legitymować się posiadaniem majątku i swobodnie nim dysponować. Kwestia ta została jednoznacznie uregulowana przepisem art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych, na podstawie którego dotychczasowe mienie gromadzkie stało się mieniem gminnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00