Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Go 390/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant Sekretarz sądowy Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi M.A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej za grudzień 2013 r. oraz za miesiące od stycznia 2014 r. do sierpnia 2014 r. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] września 2020 r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: NUS) z [...] grudnia 2019 r. określającą M.A. (skarżącemu) wysokość opłaty paliwowej za kolejne miesiące od grudnia 2013 r. do sierpnia 2014 r.

U podstaw rozstrzygnięć legło ustalenie, że skarżący, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami płynnymi, w okresach objętych rozstrzygnięciem posiadał łącznie 1.335.500 litrów oleju napędowego, który nabył od M. Sp. z o.o. (904.330,00 litrów) i G. Sp. z o.o. (431.220,00 litrów), a od którego nie uiszczono ani podatku ani opłaty paliwowej na wcześniejszych etapach obrotu.

Organy badając kwestię uiszczenia opłaty paliwowej poczyniły ustalenia dotyczące spółek - dostawców skarżącego.

Ustalono, że M. Sp. z o.o. nabywała paliwo od A. Sp. z o.o., lecz nie zawierano umów, a rachunki bankowe nie potwierdzają przelewów należności z tytułu transakcji. Ustalono jednak, że w okresie od grudnia 2013 r. do sierpnia 2014 r. A. Sp. z o. o. nie posiadała: koncesji uprawniającej do sprzedaży paliw płynnych przeznaczonych do napędu silników samochodowych, zezwoleń na przewóz towarów niebezpiecznych, nie składała deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT - 7 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ustalono, że spółka nie prowadziła działalności w zakresie obrotu paliwami, a jedynie wystawiała faktury nie dokumentujące rzeczywistego obrotu. Jednocześnie nie uiszczała podatków wykazywanych w tych fakturach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00