Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Gl 1303/21

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędzia WSA Anna Rotter (spr.), Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant specjalista Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w K. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...]r., znak: [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dalej organ, uznał stanowisko A Spółka z o.o. w K., dalej Skarżąca lub Spółka, dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących opłat z umowy leasingu samochodu osobowego w tej części, w której samochód osobowy jest przedmiotem dalszego oddania w czynności opodatkowane (tj. w 60 %) za nieprawidłowe. Interpretacja indywidualna wydana została na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 1540 ze zm.), dalej O.p. Stan sprawy

Skarżąca wnioskiem z dnia 13 kwietnia 2021r. zwróciła się do organu o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących opłat z umowy leasingu samochodu osobowego w tej części, w której samochód osobowy jest przedmiotem dalszego oddania w czynności opodatkowane (tj w 60%). Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia z 15 czerwca 2021 r. Skarżąca wskazała, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce oraz nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 1800), dalej u.p.d.o.p. Z wniosku wynikało, iż Skarżąca zawarła w 2020r. umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego o wartości [...] zł brutto. Jednocześnie wyjaśniono, iż Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT w wysokości 50% od faktur wystawianych przez firmę leasingową w związku z zakupem tego samochodu. Podano, że Skarżąca podnajmuje wspomniany samochód osobowy spółkom powiązanym, a czynsz został ustalony jako 60% (sześćdziesiąt procent) wartości miesięcznej raty leasingowej netto plus 50% podatku od towarów i usług. Wyjaśniono, że spółki powiązane korzystają w 60% (sześćdziesięciu procentach) z samochodu osobowego i z tego tytułu Skarżąca wystawia faktury VAT ze stawką 23%. W pozostałym zakresie samochód jest wykorzystywany przez Skarżącą zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Podmioty powiązane w 60% są zobowiązane do zapłaty czynszu najmu, który odzwierciedla miesięczne wydatki Spółki w związku z zawartą umową leasingu i korzystaniem z samochodu osobowego. Wyjaśniono, iż pracownik Skarżącej korzysta z samochodu, a Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu. Spółka nie złożyła informacji VAT-26 oraz nie prowadzi regulaminu użytkowania pojazdu w firmie oraz regulaminu wynajmu pojazdu, wykluczających jego użycie do celów prywatnych. Uściślono, iż wynagrodzenie za podnajem samochodu będzie stanowić realne wynagrodzenie za świadczenie tego typu usług na rynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00