Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Gd 261/21

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Marek Kraus (spr.) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2021 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi R. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 1 września 2020 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej R. T. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2021 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako "SKO" lub "organ drugiej instancji"), działając na podstawie art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 256 ze zm., dalej jako "k.p.a.") w zw. z art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 293 ze zm. - zwana dalej "u.p.z.p.") po rozpoznaniu odwołania R. i P. T. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] 2020 r. (dalej jako " Prezydent Miasta " lub "organ pierwszej instancji") w przedmiocie warunków zabudowy, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

2. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

2.1. Prezydent Miasta decyzją z [...] 2020 r. ustalił na rzecz M. K. i M. K. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie do dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z urządzeniami budowlanymi na terenie działek nr [...] i [...], obręb [...], przy ul. K. [...] w G.. Organ ustalił m.in. nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 6,8 m od pasa drogowego ul. K., w nawiązaniu do istniejącej zabudowy przeznaczonej do rozbiórki, wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy do powierzchni działki max 0,25, szerokość elewacji frontowej od 10,9 m do 16,3 m, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki do max. 8 m, geometrię dachu: dach stromy: kąt nachylenia głównej połaci dachu od 30° do 45°, wysokość głównej kalenicy dachu max 10,3 m, kierunek głównej kalenicy dachu prostopadły lub równoległy do frontu działki. Organ ustalił też, że należy zharmonizować architekturę projektowanego budynku z sąsiednią zabudową i wskazał, że znajdujące się na działce budynki przeznaczone są do rozbiórki. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że wyznaczone wskaźniki dla przedmiotowej zabudowy stanowią uśrednione wielkości dla zabudowy znajdującej się po obu stronach ul. K., tworzącej wnętrze urbanistyczne. Wiele budynków na obszarze analizowanym ma wysokość ok. 12 m i więcej, przyjęta dla projektowanej zabudowy wielorodzinnej wysokość 10,3 m nie jest zatem wskaźnikiem szczególnie wysokim, bo nawet dla zabudowy jednorodzinnej planiści przyjmują wysokości do 12 m (w odległości ok. 80 m w kierunku północnym, na działce nr [...] znajduje się budynek jednorodzinny o wysokości 14,1 m).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00