Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2021 r., sygn. III SA/Gd 513/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Janina Guść, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 2 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. B. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy G., po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia 8 lutego 2021 r. (nr [...]), wydaną m.in. na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; powoływanej dalej w skrócie jako: "u.ś.r."), odmówił przyznania M. B. (zwanej dalej także jako: "wnioskodawczyni", "strona", "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką - S. B. oraz odmówił płacenia składki zdrowotnej z tego tytułu.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w jego ocenie, wnioskodawczyni spełnia warunek przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, albowiem wykazała, że pomiędzy rezygnacją/niepodejmowaniem zatrudnienia, a sprawowaną opieką zachodzi bezpośredni i ścisły związek przyczynowo - skutkowy. W tym zakresie organ pierwszej instancji podniósł, że M. B. jest córką S. B., tj. osoby nad którą sprawuje opiekę, tym samym jest spokrewniona z ww. osobą w pierwszym stopniu. Wnioskodawczyni nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. M. B. nie podejmuje zatrudnienia i sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zgodnie ze złożonym w dniu 13 stycznia 2020 r. oświadczeniem M. B. zakończyła pracę zawodową 31 maja 2020 r. Powodem zakończenia pracy zarodowej był ciągle pogarszający się stan zdrowia oraz konieczność sprawowania całodobowej opieki nad mamą. Wnioskodawczyni dołączyła do złożonego wniosku tabelkę czynności oraz oświadczenie dot. sprawowanej rzeczywistej, osobistej i stałej opieki. Do pisemnych wyjaśnień w zakresie okoliczności wskazanych w wezwaniu dołączyła kartę informacyjną leczenia szpitalnego z dnia 18 grudnia 2020 r., a ze złożonych wyjaśnień wynika, że S. B. wymaga stałej opieki, która jest jej zapewniona przez córkę M. B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00