Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Bd 1059/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie Sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi [...][...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenie pielęgnacyjne oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] czerwca 2021r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze ("SKO") utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] z [...] marca 2021r. odmawiającą przyznania Z. W. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższa decyzja wydana została w następujących okolicznościach sprawy.

P. z [...] stycznia 2021r. Z. W. ("Skarżąca"), działająca przez zawodowego pełnomocnika, zwróciła się do Burmistrza [...] z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania (rezygnacji z zatrudnienia) zatrudnienia w związku ze sprawowaniem opieki nad jej mężem. Wraz z wnioskiem złożyła oświadczenie o przysługiwaniu jej prawa do emerytury oraz wniosła o zawieszenie postępowania do czasu przedłożenia decyzji organu emerytalnego o zawieszeniu prawa do emerytury. Do wniosku Skarżąca dołączyła też orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we [...] z [...] lipca 2020r. wskazujące, że jej mąż tj. W. W. jest niepełnosprawny w stopniu znacznym, a jego niepełnosprawność istnieje od 73-ego roku życia.

Burmistrz [...] decyzją z [...] marca 2021r. nr [...] odmówił uwzględnienia wniosku. Organ I instancji wyjaśnił, że pomimo tego, iż Skarżąca sprawuje całodobową opiekę nad niesamodzielnym mężem brak jest podstaw do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Odmowę uzasadniono tym, że po pierwsze - niepełnosprawność męża strony nie powstała przed ukończeniem przez niego 18-tego roku życia ani w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25-tego roku życia, po drugie - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, i po trzecie - przeszkodę do uzyskania przez stronę świadczenia pielęgnacyjnego stanowi fakt pobierania przez nią emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00