Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. I SA/Sz 671/21
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska,, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2021 r. sprawy ze skargi K. [...] Spółki Jawnej z siedzibą w S. na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia protestu od wyników oceny wniosku o dofinansowanie projektu w ramach polityki spójności oddala skargę.
Uzasadnienie
"K. M." spółka jawna z siedzibą w S. (dalej "wnioskodawca", "spółka", "skarżąca") złożyła projekt "Wprowadzenie na rynek nowych produktów z wykorzystaniem innowacyjnej technologii produkcji P. K." (dalej "projekt") na konkurs nr [...]
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Z. 2014-2020 (RPOWZ) dla Działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji (dalej "konkurs’).
Zarząd Województwa (dalej "organ") wydał w dniu [...] czerwca 2021 r. informację nr [...], w której podał, że projekt spółki został oceniony negatywnie i nie podlega dalszej ocenie ze względu na niespełnienie następujących kryteriów dopuszczalności oceny wstępnej:
- 1.8 zgodność z wymogami pomocy publicznej/ pomocy de minimis
- 2.5 poprawność okresu realizacji.
Organ wskazał, że złożony projekt podlegał ocenie zgodnie z regulaminem konkursu. Kryteria wyboru projektów stanowiły załącznik nr [...] do regulaminu konkursu. W ramach oceny wstępnej dokonywana jest przede wszystkim weryfikacja spełnienia przez projekt wybranych kryteriów dopuszczalności i administracyjności. Ocena kryteriów właściwych dla oceny wstępnej jest dokonywana pod kątem spełnienia bądź niespełnienia danego kryterium, tj. przypisaniu wartości logicznych tak/nie. Niespełnienie przez wnioskodawcę co najmniej jednego z kryteriów dopuszczalności skutkuje negatywną oceną projektu bez możliwości poprawy dokumentacji aplikacyjnej.