Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. II SA/Rz 1176/21

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa /spr./ Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2021 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej D. P. kwotę 997 zł /słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (WINB), decyzją z dnia [...] czerwca 2021 r., po rozpoznaniu odwołania D. P., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) z dnia [...] marca 2021 r. o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie budowy płyty do składowania obornika przy budynku gospodarczym, zlokalizowanym w [...] na nieruchomości nr 4890/4. W podstawie prawnej organ II instancji powołał art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735), zwanej dalej "K.p.a.".

PINB w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że dniu 23 sierpnia 2019 r. przeprowadził kontrolę na nieruchomości nr 4890/4 w [...]. W wyniku powyższej ustalił, że przy budynku gospodarczym zlokalizowana jest płyta gnojowa o wymiarach 4,10 m x 2,35 m, głębokości około 1,20 m wraz ze zbiornikiem na gnojówkę pojemności około 4000 l. Płyta gnojowa zlokalizowana jest w odległości około 5,40 m od ściany bez okien budynku mieszkalnego na działce 1696/1 i 4,20 m od ogrodzenia między działkami 4890/4 i 1696/1. Płyta gnojowa wraz ze zbiornikiem jest konstrukcją betonową. Płyta wygrodzona jest płytami azbestowymi na wysokość 1,20 m; powyżej płyt założona jest siatka PCV. W dniu kontroli na płycie zalegały odpady wraz z obornikiem i koszona trawa. Obecny podczas kontroli właściciel nieruchomości - W. F. oświadczył, że płyta wraz z zabudową gospodarczą były budowane w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ściany i dno wykonane są z betonu. Według jego oświadczenia, na dzień dzisiejszy nie jest prowadzone gospodarstwo, hodowane są tylko kury -12 sztuk. Na płytę wyrzucane są odpady z warzyw i słoma spod kur. Płyta jest opróżniana poprzez wywożenie na pole. Wymieniony nie przedłożył dokumentów budowy płyty. Z kolei, w dniu 8 października 2019 r. W. F. wyjaśnił, że budynek gospodarczy oraz płytę do składowania obornika budował jego ojciec jako wcześniejszy właściciel gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne prowadzone było do około roku przed śmiercią ojca, a płyta budowana była jeszcze wcześniej. Ojciec zmarł w 2000 r. Później gospodarstwo było powoli likwidowane, a w tej chwili w budynku gospodarczym hodowane jest 12 kur. Na płycie składowane są odpady z kur oraz 1 trawa z koszenia około 30 arów działki własnej i syna. W oświadczeniu z dnia 10 października 2019 r. W. F. jako rok budowy płyty do składowania obornika podał 1997 r. W dniu 12 lutego 2020 r. przeprowadzono rozprawę administracyjną w celu ustalenia czasu i okoliczności wykonania zabudowy. Zeznania złożone przez strony oraz przez świadków nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia co do czasu wykonania spornej płyty. W części zeznań twierdzono, że płyta powstała za życia poprzedniego właściciela nieruchomości - E. F., który zmarł w 2000 r. W innych, jako czas powstania płyty podano lata 2012 - 2014. Wobec braku jednoznacznych informacji co do czasu powstania, rozpatrując powyższą sprawę organ skupił się przede wszystkim na ocenie, jakie funkcje spełnia płyta w chwili obecnej. Wskazał więc, że z zeznań złożonych w trakcie rozprawy administracyjnej wynika, że początkowym przeznaczeniem płyty było składowanie obornika pochodzącego od krowy, konia i trzody chlewnej. Obecnie natomiast na płycie składowana jest trawa, odchody kurze oraz odpady żywności. Zaś zbiornik służący pierwotnie na gnojówkę wykorzystywany jest na gromadzenie wody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00