Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. II SA/Po 437/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świstak Asesor WSA Arkadiusz Skomra (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2021 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako "Samorządowe Kolegium Odwoławcze" lub "organ"), po rozpatrzeniu odwołania D. K., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...]. Z dnia [...] marca 2021 r., nr [...]

Zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jak wynika z jej uzasadnienia, zapadła w następującym stanie faktycznym sprawy.

D. K. w dniu [...] lutego 2021 r. zwróciła się do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w B. W. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką M. M..

Burmistrz [...]. wydał w dniu [...] marca 2021 r. decyzję nr [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nadto wskazano, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po ukończeniu 25 roku życia.

Od decyzji organu I instancji odwołała się D. K. wskazując, że decyzja jest dla niej niezadowalająca oraz że sprawuje stałą opiekę nad matką, a mąż osoby wymagającej opieki nie jest w stanie sprawować opieki ze względu na stan zdrowia i wiek.

W dalszej części uzasadnienia organ, po przytoczeniu treści przepisów prawa wskazał, iż w niniejszej sprawie przyczyną odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wskazaną przez organ I instancji jest okoliczność, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki M. M. nie powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub pomiędzy 18 a 25 rokiem życia w trakcie nauki oraz że M. M. pozostaje w związku małżeńskim, a małżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00