Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. II SA/Op 508/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 listopada 2021 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy naliczenia wysokości ekwiwalentu za dyżury domowe oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...] Komendant Wojewódzki Policji w O., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 - zwanej dalej k.p.a.) - po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez J. R. od decyzji Komendanta Powiatowego Policji w [...] z dnia [...] w przedmiocie odmowy naliczenia wysokości ekwiwalentu za dyżury domowe - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy podał, że w dniu 5 października 2018 r. [...] w stanie spoczynku J. R. (dalej również jako "skarżąca" bądź "strona"), zwróciła się raportem do Komendanta Powiatowego Policji w [...] o wydanie zaświadczenia dotyczącego ilości pełnionych dyżurów domowych w okresie od dnia 1 lutego 2015 r. do dnia 17 czerwca 2018 r. W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 5 listopada 2018 r. organ przesłał skarżącej zestawienie dyżurów domowych za wskazany okres. Kolejno - raportem z dnia 19 listopada 2018 r., mając na uwadze § 14 ust. 2 i 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozkładu czasu służby policjantów z dnia 18 października 2001 r. oraz powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. akt C-518/15, w związku z Dyrektywą 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy - skarżąca wniosła o zaliczenie 651 godzin służby pełnionej w dyspozycji podczas dyżurów domowych do czasu służby oraz wpisania ich w system ewidencji czasu pracy, tj. System Wspomagania Obsługi Policji (SWOP). Komendant Powiatowy Policji w [...] w odpowiedzi na ww. raport wskazał, że liczba nierozliczonych godzin nadliczbowych wypracowanych przez stronę wyniosła 18, co zostało zarejestrowane w SWOP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00