Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 listopada 2021 r., sygn. I SA/Op 420/21

Ubezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A w likwidacji w D. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenie za okres od marca do maja 2020 r. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu (dalej jako: organ, Zakład, ZUS) działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVlD-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. 2021 r., poz. 2095, dalej jako: "ustawa o COVID-19") utrzymał w mocy decyzję własną odmawiającą A w likwidacji w D. (dalej jako: Skarżąca) prawa do zezwolenia z opłacania składek należnych za okres od maja do marca 2020 r.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zwolnienie z opłacania składek stanowi pomoc publiczną mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, o której mowa w Sekcji 3.1. Komunikatu Komisji - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz. U. UE.C. 91I.1 z 20 marca 2020 - dalej zwany także Komunikatem o COVID-19). Komunikat Komisji wskazuje, że pomoc może zostać przyznana przedsiębiorstwu, które nie znajduje się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i art. 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26 czerwca 2014 r.) w dniu 31 grudnia 2019 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który ubiega się o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek, nie może spełniać w dniu 1 grudnia 2019 r., kryterium do objęcia go postępowaniem upadłościowym, czyli nie powinien mieć opóźnień w płatnościach przekraczających trzy miesiące. Następnie organ wskazał, iż w związku z tym przyjął, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, których dotyczy Tarcza Antykryzysowa, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zalegali z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Dalej wyjaśnił, że jeżeli przedsiębiorca miał na 31 grudnia 2019 r. zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł do tego dnia umowę o rozłożenie spłaty tych należności na raty i umowę tę realizuje, może być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00