Postanowienie WSA w Opolu z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. II SAB/Op 89/21
Odrzucenie skargi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka - spr. po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. P. na bezczynność Prezesa Sądu Okręgowego w O. w przedmiocie nadzoru administracyjnego nad pracownikami w zakresie nieudostępnienia protokołów z postępowania postanawia odrzucić skargę.
Uzasadnienie
M. P. (zwany dalej: "skarżącym"), pismem z dnia 27 września 2021 r., złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na bezczynność Prezesa Sądu Okręgowego w O. (zwanego dalej: "organem"). Zarzucił temu organowi brak nadzoru administracyjnego nad pracownikami, który spowodował nieudostępnienie odpisów protokołów z postępowania w sprawie o sygn. akt [...], pomimo wniosku skarżącego w tym przedmiocie.
Skarga została zarejestrowana w repertorium sądowym pod sygn. akt II SAB/Op 89/21, a następnie przesłana do Prezesa Sądu Okręgowego w O. w celu odesłania w terminie 7 dni, odpowiedzi na skargę wraz z aktami administracyjnymi.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie. Wyjaśnił, że skarżący złożył skargę zarejestrowaną w [...] Wydziale [...] Sądu Okręgowego w O. pod nr [...], na czynności procesowe podejmowane w toku prowadzonego postępowania sądowego. W wyniku tego, otrzymał zwrotną informację, że przedmiot skargi wykracza poza obszar nadzoru administracyjnego sprawowanego przez Prezesa Sądu Okręgowego w O., a jako mieszczący się w sferze orzeczniczej podlega kontroli w trybie i na zasadach określonych przepisami procedury cywilnej. Kwestionowane przez skarżącego działania Sądu prowadzącego postępowanie w sprawie o sygn. akt [...] podejmowane były w ramach postępowania cywilnego normowanego przepisami kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805). Organ wyjaśnił, że jak stanowi art. 525 Kodeksu postępowania cywilnego, akta sprawy dostępne są dla uczestników oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi. To przewodniczący decyduje o udostępnieniu akt sądowych osobom pozbawionym wolności, wydając zarządzenie o przesłaniu akt do jednostki penitencjarnej, w której aktualnie osadzony jest wnioskodawca posiadający przymiot strony. Rozstrzygniecie przyjmuje zatem postać zarządzenia i nie podlega ono nadzorowi administracyjnemu Prezesa Sądu. Organ wskazał, że kompetencje nadzorcze w tej materii pozostają w dyskrecjonalnej władzy sędziego referenta prowadzącego postępowanie sądowe. Natomiast kontrola rozstrzygnięć wydawanych przez sądy powszechne, w tym również przyjmujących postać zarządzeń, w trybie postępowania regulowanego przez przepisy procedury cywilnej - nie mieści się w kognicji sądów administracyjnych.