Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 listopada 2021 r., sygn. I SA/Łd 663/21

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: St. asystent sędziego Maciej Dębski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2021 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia daniny solidarnościowej wynikającej z deklaracji DSF-1 złożonej w 2020 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 663/21

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z [...]r. w przedmiocie odmowy P. P. umorzenia daniny solidarnościowej, wynikającej z deklaracji DSF-1 o wysokości daniny solidarnościowej, złożonej w 2020 r. w kwocie 17.129.419,00 zł.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że w 2004 r. P. P. (obywatel włoski - dalej jako Podatnik lub Skarżący) zarejestrował Spółkę z o.o. A, przedmiotem prowadzonej działalności było przetwórstwo i konserwowanie mięsa.

Jako wyłączny właściciel Spółki A sprzedał część posiadanych przez siebie udziałów (67 - 33,5%) Spółce z o.o. B. Podjął jednocześnie działania zmierzające do sprzedaży pozostałych jeszcze w jego posiadaniu 133 udziałów, stanowiących 66,5% kapitału zakładowego Spółki z o.o. A. 28 lipca 2017 r. zawarł warunkową umowę sprzedaży udziałów w Spółce z o.o. A z B Sp. o.o. (jako kupującym) oraz C (jako gwarantem sprzedającego) i D (jako gwarantem kupującego). Na podstawie tej umowy grupa D miała po udzieleniu zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejąć pozostałe 66,5% udziałów w A Sp. z o.o. (będąc już właścicielem 33,5% udziałów w Spółce) i zostać wyłącznym właścicielem przejmowanej Spółki.

Przeniesienie prawa własności obwarowane było szeregiem warunków, które należało spełnić do dnia zakończenia transakcji. Jednym z takich warunków była zgoda Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie umówionej transakcji, który bezwarunkowej zgody na nabycie udziałów należących do P. P. przez grupę D udzielił decyzją z [...]r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00