Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 listopada 2021 r., sygn. I SA/Łd 659/21

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Asesor WSA Grzegorz Potiopa (spr.) Protokolant: St. asystent sędziego Maciej Dębski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2021 r. sprawy ze skargi P. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...] 2021 r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - dalej: "Dyrektor KIS" lub "Organ", uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez P.K. - dalej: "Wnioskodawca" lub "Skarżący", we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Z akt sprawy wynika, że Skarżący wnioskiem z dnia 11 marca 2021 r. wystąpił do Organu o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) - dalej: "O.p.", w związku z powyższym pismami z dnia 21 maja 2021 r. oraz 8 czerwca 2021 r., wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy O.p., do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Skarżący we wskazanym terminie uzupełnił powyższy wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2018 r. Skarżący zamieszkał w nowym domu. Wnioskodawca nie mógł dokonać odbioru, gdyż Jego sąsiad nie zgodził się na Wnioskodawcy przyłączenie do wodociągów, bo linia przechodzi przez jego plac i uszkodziłoby mu to chodnik. Wnioskodawca musiał wykonać projekt zamienny na przyłączenie wody z Jego studni. To opóźniło odbiór budynku. W 2019 r. Wnioskodawca założył fotowoltaikę i odliczył ją w zeznaniu rocznym. Urząd Skarbowy oddał Wnioskodawcy kwotę, która wynikała z nadwyżki podatku. Następnie Wnioskodawca złożył korektę zeznania za 2019 r., w korekcie tej był wykazany wyższy podatek i automatycznie wyszedł wyższy podatek do zwrotu. Przez Urząd Skarbowy została wszczęta kontrola korekty zeznania i Urząd zakwestionował zwrot podatku z odliczenia fotowoltaiki, ze względu na to, że Wnioskodawca nie posiadał odbioru budynku. Wnioskodawca nie zgadza się z tą decyzją, ponieważ warunkiem jest to, aby podatnik był właścicielem lub współwłaścicielem. Wnioskodawca ten warunek spełnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00