Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. II SA/Kr 744/21

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 10 listopada 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Małgorzata Łoboz WSA Jacek Bursa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2021 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2021 roku, znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania skargę oddala

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2021 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 134 kpa stwierdziło niedopuszczalność odwołania wniesionego przez M. K. od decyzji Burmistrza B. z dnia 8 grudnia 2020 roku znak: [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzewa.

W uzasadnieniu organ podał, iż odwołanie można wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji stronie, która brała udział w postępowaniu. Po tym terminie decyzja staje się ostateczna. Strona, która nie brała udziału w postępowaniu przed organem I instancji i której nie doręczono decyzji, nie ma prawa do wniesienia odwołania, jeżeli upłynął termin do jego wniesienia dla stron, które w postępowaniu udział brały. W takim wypadku może ona jedynie wnosić o wznowienie postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt. 4 kpa. Powołując się na poglądy wyrażone w doktrynie i w orzecznictwie organ wskazał, że termin do wniesienia odwołania dla strony, która została pozbawiona udziału w postępowaniu I instancji z powodu niedoręczenia jej decyzji, liczy się od dnia doręczenia decyzji pozostałym stronom, które brały udział w postępowaniu. Po upływie tego terminu tj. po "uostatecznieniu" się decyzji, strona której organ nie doręczył decyzji, może skutecznie się bronić, tylko poprzez złożenie żądania wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt. 4 kpa, przy czym podmiot taki nie może korzystać z dwóch trybów kwestionowania nie doręczonej mu decyzji, czyli zarówno odwołania jak i wznowienia postępowania, ani też nie może decydować, z którego z trybów chce skorzystać. Innymi słowy podmiot, który nie brał udziału w postępowaniu administracyjnym, może wnieść odwołanie dopóty, dopóki decyzja nie jest ostateczna, a więc tak długo, jak długo nie upłynął termin do wniesienia odwołania dla stron, które brały udział w postępowaniu. W przedmiotowej sprawie decyzja Burmistrza B. z dnia 8 grudnia 2020 roku znak: [...], została doręczona Spółdzielni Mieszkaniowej w B. i stała się ostateczna z dniem 28 grudnia 2020 roku. W tym stanie rzeczy odwołanie wniesione przez M. K. w dniu 8 marca 2021 roku, czyli ponad 2 miesiące po uzyskaniu przez tę decyzję waloru ostateczności jest odwołaniem niedopuszczalnym. Na tym etapie postępowania, zaskarżona decyzja może być wzruszona przez podmiot, który jej nie otrzymał i który nie był stroną postępowania, tylko w trybach nadzwyczajnych tj. w ramach postepowania wznowieniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00