Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 2 listopada 2021 r., sygn. II SA/Gd 546/21

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak po rozpoznaniu w dniu 2 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Spółka z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we W. na czynność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w przedmiocie włączenia obiektu do wojewódzkiej ewidencji zabytków postanawia: 1. odrzucić skargę, 2. zwrócić skarżącej A Spółka z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we W. ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na czynność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków polegającą na włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków karty ewidencyjnej obiektu w postaci budynku mieszkalnego przy ul. S. w miejscowości C., w stosunku do którego w dniu 21 lipca 2021 r. organ oświadczył, że nie znajduje podstaw do usunięcia naruszenia prawa.

W skardze skarżąca Spółka wyjaśniła, że z tego powodu, że nie jest jej znana data wpisania do ewidencji zabytków wskazanego wyżej budynku, przyjęła założenie, że czynność ta została dokonana przed wejściem w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Wobec tego skarżąca wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa, a następnie po otrzymaniu odmownej odpowiedzi wniosła skargę z zachowaniem 30 - dniowego terminu od dnia doręczenia odpowiedzi organu. Skarżąca wniosła również o uznanie skargi za wniesioną w terminie jeśli okazałoby się, że czynność włączenia do gminnej ewidencji zabytków nastąpiła po wejściu w życie wskazanej wyżej ustawy nowelizującej.

Skarżąca wyjaśniła, że wystąpienie z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa poprzedziła skierowana do organu w piśmie z dnia 11 marca 2021 r. prośba o wykazanie, czy budynek przy ul. S. w C. został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, kiedy to nastąpiło i czy w dacie jego wpisania istniały podstawy prawne i faktyczne do dokonania tej czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00