Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. II SA/Bd 681/21
Inspekcja sanitarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie: sędzia WSA Joanna Janiszewska - Ziołek (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 listopada 2021 r. sprawy ze skargi D. D. na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania działalności zakładu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. z dnia [...] stycznia 2021r. nr [...], 2. zasądza od Inspektor Sanitarny na rzecz D. D. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...], znak: [...] z [...] stycznia 2021 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ś. nakazał firmie P. H. (prowadzonej przez D. D.) zaprzestanie działalności zakładu w zakresie organizacji dyskotek - imprez tanecznych oraz możliwości przebywania klientów w zakładzie w celu konsumpcji żywności i napojów, a także organizacji wszelkiego typu zgromadzeń. Rozstrzygnięciu temu organ nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu podniesiono, że w dniu [...] stycznia 2021r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ś. przeprowadził kontrolę sanitarną w ww. zakładzie, która wykazała naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych polegające na organizacji dyskoteki. Inspektor stwierdził bowiem, że na niewielkiej powierzchni lokalu znajdującego się w pomieszczeniach piwnicznych zgromadzeni byli uczestniczy dyskoteki, nie mając możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. Organ ocenił, że zorganizowanie dyskoteki stworzyło istotne i realne zagrożenie dla innych osób poprzez narażenie tych osób na zakażenie SARS-CoV-2.
W dalszej części uzasadnienia, jako materialnoprawną przesłankę wydania decyzji organ przywołał art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. z 2020r. poz. 59 ze zm - dalej powoływanej jako "u.p.i.s.") oraz przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020r. poz.491 ze zm.) i podniósł, że organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej musi dysponować odpowiednimi instrumentami ustawowymi w celu natychmiastowego reagowania w sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie obywateli, stąd decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.