Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 października 2021 r., sygn. I SA/Wr 55/21
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Kieres Sędzia WSA Marta Semiczek po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 października 2021 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej dotyczącej łącznego zobowiązania pieniężnego za 2016 r. oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
1. Postępowanie podatkowe przed organami podatkowymi.
1.1. Przedmiotem skargi K. B. (dalej: Strona/ Skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. (dalej: SKO) z dnia [...] września 2020 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję własną z dnia [...] lipca 2020 r. ([...]), odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza S. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...]w sprawie zmiany decyzji ostatecznej z dnia [...] stycznia 2016 r. ustalającej Stronie wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego za rok 2016 w wysokości [...] zł i ustalenia wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego na rok 2016 w wysokości [...] zł.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że wnioskiem z dnia [...] lipca 2018 r. Strona zwróciła się o stwierdzenie nieważności ww. decyzji z dnia [...] listopada 2016 r. Jako powód wskazano okoliczność, że bezpodstawnie opodatkowano część gruntów należących do podatniczki jako tereny mieszkaniowe "B". Decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] SKO odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji i następnie decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] SKO utrzymało w mocy własną decyzję. Na skutek wniesionej skargi na ww. decyzję Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia [...] marca 2020 r. I SA/Wr [...] uchylił ww. decyzję SKO. Sąd podzielił stanowisko SKO w zakresie braku rażącego naruszenia prawa z uwagi na orzekanie zgodnie z ewidencją gruntów. Sąd zarzucił natomiast SKO niezbadanie przesłanki wynikającej z treści art. 247 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.; dalej: O.p.), tj. że decyzja została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie. Powyższy zarzut został sformułowany w oparciu o przedłożony na rozprawie przez Stronę dowód w postaci postanowienia Sądu rejonowego w O. z dnia [...] kwietnia 2015 r. [...] o podziale majątku wspólnego i zniesieniu współwłasności majątku R. B. i K. B. i postanowienia Sądu Okręgowego we W. z dnia [...] marca 2016 r., [...] oddalającego apelację od ww. postanowienia Sądu Rejonowego.