Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 października 2021 r., sygn. II SA/Sz 696/21
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 października 2021 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...] grudnia 2020 r., decyzją z dnia [...] stycznia 2021 nr [...], Prezydent Miasta K. odmówił przyznania E. S. (dalej przywoływana jako: "Skarżąca"), świadczenia wychowawczego na dziecko A. Z. w okresie od 1.07.2019 r. do 31.08.2020 r.
2. Po rozpatrzeniu odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...], ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm., dalej przywoływana jako: "ustawa 500+) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W motywach rozstrzygnięcia Organ wyjaśnił, że przepisy dotyczące przesłanek, treści, powstania, zmian lub wygaśnięcia prawa (tak jak art. 18 ust. 2 ustawy 500+), należą do przepisów materialnoprawnych. Materialnoprawny charakter mają zatem terminy wyznaczające okres, w którym może nastąpić ukształtowanie praw lub obowiązków podmiotu w formie konkretyzacji norm prawa materialnego, na przykład poprzez wydanie decyzji lub bezpośrednio z mocy prawa.
3. Skarżąca złożył skargę na powyższe rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarzucając:
- naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 21 ust. 6 ustawy 500+, przez jego niezastosowanie, co doprowadziło niezasadnej odmowy przyznania świadczenia wychowawczego na dziecko, w sytuacji gdy przepis ten nakazywał podmiotowi realizującemu świadczenie wychowawcze poinformować osoby ubiegające się o to świadczenie o terminach składania wniosków w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres, a czego nie uczynił, co skutkowało niezłożeniem przez Skarżącą ponownego wniosku o świadczenie wychowawcze.