Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 października 2021 r., sygn. II SA/Rz 1144/21

Gry losowe; Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak AWSA Maria Mikolik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 27 października 2021 r. sprawy ze skargi A. w R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej A. w R. kwotę 580 zł /słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Rz 1144/21

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem skargi A Spółka z o.o. z/s w [...] jest stwierdzające uchybienia terminu do wniesienia odwołania postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: DIAS) z [...] maja 2021 r. nr [...], UNP: [...].

Jak wynika z jego uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy, decyzją z [...] grudnia 2020 r. nr [...] Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego wymierzył Spółce karę pieniężną w łącznej wysokości 36 000 zł z tytułu urządzania gier poza kasynem gry na automatach o nazwie [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...], tj. na Stacji Paliw "[...]" przy ul. [...] w [...]. Decyzja ta została odebrana przez pełnomocnika Spółki (adwokata) w urzędzie pocztowym [...] grudnia 2020 r., po uprzednim dwukrotnym awizowaniu przesyłki. Pismem z [...] stycznia 2021 r., nadanym w placówce pocztowej [...] stycznia 2021 r., pełnomocnik wniósł od powyższej decyzji odwołanie.

Zaskarżonym w niniejszej sprawie postanowieniem DIAS - działając na podstawie art. 228 § 1 pkt 2 w zw. z art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm., dalej: O.p.) - stwierdził uchybienie terminowi do wniesienia odwołania.

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 223 § 1 i 2 pkt 1 O.p., odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Dla skutecznego wniesienia odwołania strona nie jest zobligowana do osobistego stawiennictwa i jego złożenia w siedzibie organu, bowiem zgodnie z art. 12 § 6 pkt 2 O.p. termin ten jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, bądź wysłane w formie dokumentu elektronicznego. Zgodnie z art. 12 § 1 O.p., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia w którym zdarzenie nastąpiło. Według art. 12 § 5 O.p., upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Niezależnie od wyboru sposobu wniesienia odwołania, w każdym przypadku strona jest zobowiązana dokonać tej czynności w terminie wynikającym z art. 223 § 1 O.p., tj. 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00