Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2021 r., sygn. II SA/Po 35/21

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 października 2021 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2020 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] czerwca 2020 r., nr [...] (znak [...]), działając na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 oraz art. 60 ust. 1 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r., poz. 293 ze zm.; dalej: "u.p.z.p.") oraz na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.; dalej: "K.p.a."), po rozpatrzeniu wniosku A. G.-Z. z dnia [...] stycznia 2020 r., uzupełnionego w dniu [...] lutego 2020 r., odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie altany (w celu legalizacji), przewidzianej do realizacji na terenie części działki oznaczonej nr ewid. [...], ark. [...], obręb K., położonej przy ul. [...] w P..

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że do wniosku o ustalenie warunków zabudowy załączono postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania z dnia [...] października 2019 r., nr [...], wstrzymujące inwestorowi, A. G. prowadzenie robót budowlanych polegających na budowie tymczasowego obiektu budowlanego na działce nr [...], ark. [...] obręb K.. Wskazane we wniosku parametry samowolnie powstałego budynku wynoszą: linia zabudowy w odległości ok. 15,5 m od frontowej granicy działki, wskaźnik powierzchni zabudowy 17,2%, szerokość elewacji frontowej 4,67 m, wysokość zabudowy się od 2,35 do 2,71 m, dach budynku płaski. Zgodnie z treścią postanowienia PINB kontrola przeprowadzona na nieruchomości wykazała, że za budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym zlokalizowany jest tymczasowy obiekt budowlany, nietrwale związany z gruntem o funkcji altany przydomowej - ogrodowej. Jest to obiekt o konstrukcji drewnianej, z dachem dwuspadowym płaskim, pokryty blachą trapezową, wyposażony w instalację elektryczną, o wymiarach 4,67 m x 6,83 m, co daje powierzchnię 31,89 m2. Jego wysokość wynosi 2,71 m, a wysokość minimalna 2,35 m. Drewniana podłoga obiektu ustawiona jest na kanoldach i cegłach. Altana usytuowana jest na całej szerokości tej części działki, którą A. G.-Z. dzierżawi zgodnie z umową z dnia [...] maja 2015 r. Ponadto inspektorzy PINB ustalili, że na terenie działki nr [...] znajduje się wiele obiektów o podobnym charakterze - altany ogrodowe, wiaty, budynki gospodarcze. Zarządzająca terenem Z. Sp. z o.o. poinformowała, że na działce nr [...] znajduje się około 45 obiektów o podobnym charakterze. Dlatego PINB uznał, że wybudowanie przedmiotowego obiektu budowlanego wymagało uzyskania pozwolenia na budowę i przedmiotowa altana stanowi samowolę budowlaną w rozumieniu art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego. PINB nałożył na inwestora obowiązek dostarczenia m.in. zaświadczenia Prezydenta Miasta P. o zgodności budowy z ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00