Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 października 2021 r., sygn. I SA/Po 462/21

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 05 października 2021 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za wrzesień 2018 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...]-W. postanowieniem z [...] listopada 2021 r. odmówił firmie A sp. z o.o. w [...] wszczęcia postępowania z wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za wrzesień 2018 r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że Spółka złożyła w Urzędzie Skarbowym [...]-J. deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 za wrzesień 2018 r., w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie [...]zł.

Pismem z [...] października 2020 r. Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług za wrzesień 2018 r. W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazała, że termin zwrotu podatku od towarów i usług za wrzesień 2018 r. minął, w związku z czym organ podatkowy ma obowiązek zwrotu tego podatku wraz z odsetkami.

Odmawiając wszczęcia postępowania podatkowego organ wskazał na definicję nadpłaty wyrażoną w art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm. - dalej: "O.p.") i stwierdził, że kwota, o którą wnioskuje podatnik w piśmie z [...] października 2020 r. wynika z deklaracji VAT- 7 za wrzesień 2018 r. i stanowi kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, wykazaną w pozycji 57 deklaracji dla podatku od towarów i usług za ten miesiąc. Zdaniem organu nie ma zatem podstaw prawnych do merytorycznego rozstrzygnięcia co do istoty sprawy. Przesłanka bezprzedmiotowości występuje wówczas, gdy brak jest podstaw prawnych do merytorycznego rozstrzygnięcia danej sprawy. Jednocześnie organ wskazał, że w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2018 r. prowadzone jest postępowanie podatkowe wobec Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00