Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 października 2021 r., sygn. II SA/Op 363/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2021 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez R. M. (zwanego dalej również skarżącym lub wnioskodawcą) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (dalej w skrócie: SKO lub Kolegium) z dnia [...], nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza N. z dnia [...], nr [...], odmawiającą przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 10 marca 2021 r. (data wpływu) skarżący złożył w Ośrodku Pomocy Społecznej w N. (dalej w skrócie: OPS) wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - K. M. Do wniosku załączył orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w N. z dnia [...] 2019 r. zaliczające matkę do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe, z którego wynika, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...].

W dniu 11 marca 2021 r. przeprowadzono z udziałem K. M. aktualizację rodzinnego wywiadu środowiskowego i ustalono, że mieszka ona oraz gospodaruje ze skarżącym, pozostaje w związku małżeńskim, natomiast od 2015 r. z mężem są w nieformalnej separacji, mieszkają oddzielnie, nie utrzymują ze sobą żadnego kontaktu. Ponadto stwierdzono, że K. M. choruje przewlekle, ma problemy z poruszaniem się, skarżący sprawuje całodobową opiekę nad matką, robi zakupy, sporządza posiłki, uiszcza opłaty i należności, utrzymuje czystość w pomieszczeniach, pomaga przy toalecie, ubieraniu, zamawia wizyty lekarskie, realizuje recepty. Z uwagi na konieczność zapewnienia opieki K. M. skarżący nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00