Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 października 2021 r., sygn. II SA/Ol 536/21

Administracyjne postępowanie

 

Dnia 12 października 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 października 2021 roku sprawy ze skargi T. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]" r. Prezydent "[...]" (dalej: "organ pierwszej instancji") ustalił warunki zabudowy na działce nr "[...]", dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego.

T.S. (dalej: "skarżąca") wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego "[...]" (dalej: "Kolegium"), w którym zakwestionowała ww. decyzję

w części dotyczącej wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej (gzymsu) ustalonej do 6,5 m, wysokości głównej kalenicy do 9 m oraz układu połaci dachowych i kierunku głównej kalenicy w stosunku do frontu działki, które nie zostały ustalone.

Następnie, wnioskiem z 23 listopada 2020 r. skarżąca zwróciła się do Kolegium

o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

Stwierdziła, że adresowaną do niej i do jej sąsiadki decyzję otrzymała 27 października 2020 r., a przy kwitowaniu odbioru nie wpisała daty odbioru. Nadając 10 listopada 2020 r. przesyłkę zawierającą odwołanie, była przeświadczona o zachowaniu terminu do wniesienia odwołania. Wyjaśniła, że zapoznała się w siedzibie organu pierwszej instancji z arkuszem pokwitowań, w którym wpisano datę 26 października 2020 r. Skarżąca zaznaczyła, że podczas odbioru korespondencji data ta nie została wpisana. Zdaniem skarżącej, jeśli termin został przekroczony o 1 dzień, to nie było to przez nią zawinione, skoro jest przekonana, że odebrała decyzję 27 października 2020 r. Wskazała, że organ pierwszej instancji nie zamieścił na kopercie daty doręczenia i nie uzyskał potwierdzenia daty od niej, a w momencie składania podpisu na arkuszu - data nie była wpisana. Skarżąca załączyła do wniosku o przywrócenie terminu m.in. oświadczenie wnuka, dotyczące przekazania przesyłki adresowanej do sąsiadki i kopię wydruku biletu z systemu obsługi Kancelarii Ogólnej UM "[...]", mającego potwierdzać fakt jej zapoznania się w wymienionymi dokumentami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00