Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 października 2021 r., sygn. I SA/Łd 207/21

Finanse publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski, Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Stowarzyszenia A w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami za zwłokę oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy A. z dnia [...] r. w przedmiocie określenia Stowarzyszeniu A z/s w O. (prowadzącemu Środowiskowy Dom Samopomocy w D.) wysokość dotacji podlegającej zwrotowi, jako wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem oraz dotacji niewykorzystanej wraz z odsetkami za zwłokę.

Organ odwoławczy potwierdził ustalenia Wójta Gminy A. co do nieprawidłowego wykorzystania dotacji przyznanej na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w D. od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Wskazał mianowicie, że dotacje podmiotowe obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie. Dotacje najczęściej są przekazywane beneficjentom w formie decyzji administracyjnej, bądź w formie umowy i to właśnie owe dokumenty wskazują beneficjentowi jak przekazaną dotację należy wykorzystać. Środki przyznane w ramach dotacji mają "znaczony" charakter i podmiot je otrzymujący nie ma swobody w ich wykorzystaniu, chyba że pozwalają mu na to przepisy szczególne. Beneficjent nie włada dotacją jak właściciel, bez ograniczeń - wręcz przeciwnie może ją wykorzystać jedynie w sposób ściśle określony przez dotującego. Kolegium podkreśliło, iż jest mu wiadomym z urzędu (przy okazji rozpatrywania sprawy zwrotu dotacji za 2014 r.), iż w dniu 10 października 2011 r. Stowarzyszenie A z siedzibą w O. zawarło z Wójtem Gminy A. umowę Nr [...] powierzenia realizacji zadania publicznego pod nazwą "Utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w D. w latach 2011-2014". Stowarzyszenie zobowiązało się wykonać zadanie publiczne w zakresie i na warunkach określonych w umowie. Wykonanie umowy miało nastąpić z chwilą zaakceptowania przez Zleceniodawcę (Wójta Gminy A.) sprawozdania końcowego, o którym mowa w § 11 ust. 3 umowy. W myśl przepisu § 2 ust. 1 umowy termin realizacji zadania publicznego ustalono od dnia 10.10.2011 r. (data podpisania umowy) do dnia 31.12.2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00