Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 października 2021 r., sygn. III SAB/Kr 43/21
Skoro na podstawie kontroli, którą organ powinien przeprowadzić, można wszcząć postępowanie administracyjne, to skarga na bezczynność jest dopuszczalna.
Gazeta Prawna nr 199/2021
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Sędzia WSA Renata Czeluśniak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 października 2021 r. sprawy ze skargi J. S. na bezczynność Burmistrza w przedmiocie braku przeciwdziałania niszczeniu dróg gminnych I. zobowiązuje Burmistrza do rozpoznania wniosku J. S. z dnia 15 października 2019 r. w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt administracyjnych wraz z odpisem prawomocnego wyroku; II. stwierdza, że Burmistrz dopuścił się bezczynności w rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w punkcie I wyroku; III. stwierdza, że bezczynność Burmistrza nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 października 2019 r. skarżący J. S. zwrócił się do Burmistrza o podjęcie wszelkich przepisanych prawem działań w sprawie drogi publicznej w miejscowości R, oznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego symbolem [...] stanowiącej połączenie osiedla K do osiedla M. W pasie drogowym znalazły się bowiem słupki wraz z białoczerwoną taśmą, ustawione przez E. Ł., które utrudniają przejazd mieszkańcom. Skarżący wskazał, że na tym odcinku droga powinna mieć 10 m szerokości. Wobec ograniczenia skrętu mieszkańcy prowadzący działalność gospodarczą w dziedzinie transportu nie mogą z drogi korzystać. Podjęcie działań w zakresie prawa karnego, cywilnego i administracyjnego należy do władztwa administracyjnego zarządcy drogi. Skarżący wskazał na obowiązek utrzymania i ochrony drogi przez zarządcę drogi, którym jest gmina oraz na gwarancje wynikające z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1376).