Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 października 2021 r., sygn. III SA/Gd 479/21
Kara administracyjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia WSA Alina Dominiak, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 października 2021 r. sprawy ze skargi A. M._K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 14 kwietnia 2021 r., nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie zakazu prowadzenia określonej działalności 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G z dnia 25 lutego 2021 r., nr (...); 2. umarza postępowanie administracyjne; 3. zasądza od (...) Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej A. M. - K. kwotę 2217 (dwa tysiące dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 14 kwietnia 2021 r., nr (...) (...) Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia 25 lutego 2021 r., nr (...), którą nałożono na A. M. - K. (dalej także jako: "strona" albo "skarżąca") administracyjną karę pieniężną w kwocie 10 000 zł za naruszenie w dniu 22 stycznia 2021 r. czasowego zakazu prowadzenia działalności, o którym mowa w § 10 ust. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2316 ze zm. zwanego dalej "Rozporządzeniem Rady Ministrów").
Organ I instancji wskazał w uzasadnieniu, że w dniu 22 stycznia 2021r. przeprowadzono kontrolę sanitarną w lokalu gastronomicznym "A" w [...], przy ul. (...), prowadzonym przez przedsiębiorcę A. M.-K., przy jej udziale. W trakcie kontroli stwierdzono, że w lokalu prowadzona była działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków oraz napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu w lokalu. W dwóch salach konsumenckich o pow. ok. 100 m² przebywało ok. 50 osób, którzy spożywali posiłki i napoje przy stolikach. Posiłki podawane były w naczyniach tradycyjnych. W lokalu przebywały osoby podające się za członków organizacji "B". Ze względu na dużą liczbę osób w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, niemożliwe było zachowanie dystansu społecznego.