Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 września 2021 r., sygn. III SA/Wa 1698/21
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, asesor WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 września 2021 r. sprawy ze skargi W. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 września 2015 r. nr IPPP1/4512-808/15-2/IGo w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 5 sierpnia 2015 r. do Ministra Finansów wpłynął wniosek W. S.A. z/s w Warszawie (dalej Strona, Skarżąca, Spółka) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej Uptu).
We wniosku Strona podała, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Przy realizacji poszczególnych umów o roboty budowlane dochodzi do opóźnień w realizacji umowy. Opóźnienia występują z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi inwestor, jak również z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi Strona, czy też z powodu wystąpienia okoliczności niezależnych ani od inwestora, ani od Strony.
W wyniku opóźnień Skarżąca ponosi dodatkowe koszty stałe związane z przedłużeniem czasu trwania budowy. Do takich kosztów można zaliczyć m.in. koszty najmu infrastruktury budowlanej (np. rozdzielnie budowlane), obiektów budowlanych, obiektów zaplecza socjalnego, koszty oznakowania prowadzonych robót, koszty zabezpieczenia i dozoru terenu, koszty ubezpieczenia, koszty mediów niezbędnych dla utrzymania placu budowy oraz koszty wynagrodzenia pracowników wyznaczonych do realizacji umowy, koszty personelu zabezpieczającego budowę.
Spółka wskazała, że ma zamiar wystąpić do poszczególnych inwestorów o zwrot rzeczywiście poniesionych, udokumentowanych kosztów stałych związanych z wydłużeniem umowy. Jak można założyć, w zależności od przyczyny opóźnienia w realizacji inwestycji oraz od postanowień umowy z inwestorem, zwrot kosztów stałych może nastąpić w wyniku podpisania aneksu do umowy z inwestorem lub innego porozumienia albo w wyniku dochodzenia przez Spółkę zwrotu kosztów stałych przed sądem. W tym przypadku (postępowania sądowego) Spółka może otrzymać zwrot kosztów stałych od inwestora na podstawie ugody zawartej z inwestorem lub na podstawie orzeczenia sądu. Może się również zdarzyć, że Spółka w ogóle nie otrzyma zwrotu kosztów stałych od inwestora. Spółka zastrzega możliwość, że o ile inwestor zwróci jej koszty stałe wynikające z wydłużenia umowy, to zwrot ten zostanie ograniczony do maksymalnej ustalonej kwoty i może nie objąć wszystkich kosztów stałych poniesionych przez Spółkę.
-
keyboard_arrow_right