Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 września 2021 r., sygn. I SA/Rz 422/21
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek, Sędzia WSA Grzegorz Panek /spr./, Sędzia WSA Jacek Boratyn, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 września 2021 r. sprawy ze skargi W.F., M.F., M.F., M.M., P.M., P.F., R.F., W.F. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę.
Uzasadnienie
M.F., M.F., M. M., W. F., R. F., P. F., P. F., W. F. (dalej: skarżący), wywodząc wspólnie skargę, poddali kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2021 r. nr [...]. Utrzymano nim w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] października 2019 r. nr [...] o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] określającej ww., jako spadkobiercom M. F., zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące lat 2013, 2014 i 2015 (szczegółowe okresy rozliczeniowe wymienione w rozstrzygnięciu).
Z przedłożonych Sądowi akt sprawy wynikało, że Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego prowadził wobec M.F., a po jego śmierci w toku postępowania wobec jego spadkobierców, którzy wstąpili do postepowania w miejsce zmarłego, postępowanie wymiarowe zakończone ww. decyzją z dnia [....] czerwca 2019 r. Od decyzji tej wniesiono odwołanie. Akta sprawy przekazano organowi odwoławczemu dnia 11 lipca 2019 r. Z uwagi na zbliżający się upływ terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, powołując się na dyspozycję art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej (dalej: Ordynacji podatkowej), Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił nadać decyzji Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego rygor natychmiastowej wykonalności. Termin ten, w stosunku do zobowiązań za okresy rozliczeniowe od stycznia do października 2013 r. powinien bowiem upłynąć 3 listopada 2019 r., a więc w czasie krótszym niż 3 miesiące. Wskazano na obawę niewykonania zobowiązań podatkowych przez zobowiązanych, odnosząc ją do warunku określonego w art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej. Zrelacjonowano przebieg postępowania spadkowego i okoliczności z nim związanych, w tym podano, że: