Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2021 r., sygn. II SA/Lu 366/21

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak Sędziowie Asesor sądowy Marcin Małek (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Protokolant Referent stażysta Agnieszka Komajda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2021 r. sprawy ze skargi J. M. na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego I. oddala skargę w zakresie dotyczącym działki o numerze ewidencyjnym [...] (arkusz 7, obręb 6); II. odrzuca skargę w zakresie dotyczącym działki o numerze ewidencyjnym [...] (arkusz 7, obręb 6).

Uzasadnienie

Rada Miasta B. P. w dniu [...] r. podjęła uchwałę nr XXII/33/[...] w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta B. P..

Pismem z [...] kwietnia 2019 r. skargę na powyższą uchwałę, w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wniosła J. M., domagając się stwierdzenia jej nieważności, względnie stwierdzenia wydania jej z naruszeniem prawa w zakresie działek nr [...] i [...].

W jej motywach wskazała, że zaskarżone Studium obejmuje należące do niej ww. działki, które wbrew jej wnioskom nie zostały przekształcone na tereny z możliwością zabudowy, czym został naruszony jej interes prawny - poprzez ograniczenie prawa własności (art. 140 k.c. i art. 64 Konstytucji RP), przekroczenie granic władztwa planistycznego (art. 3 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), uwzględnienie wyłącznie interesów osób trzecich (art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) oraz zmianę Studium bez uwzględnienia dotychczasowego przeznaczenia, zagospodarowania i uzbrojenia terenu objętego zakresem zmian oraz bez wskazania polityki przestrzennej i zasad zagospodarowania terenu która ma zostać urzeczywistniona w wyniku zmiany (art. 9 w zw. z art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Zamiarem właścicielki było wykorzystanie tych nieruchomości jako teren budowlany, tak jak pozostali właścicieli nieruchomości położonych na tym terenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00