Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 września 2021 r., sygn. II SA/Lu 443/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2021 r. sprawy ze skargi F. L. na decyzję L. Przedsiębiorstwa [...] w L. z dnia [...] [...] r., znak [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] r., L. Przedsiębiorstwo [...] S.A. (dalej jako: organ lub Spółka), po rozpatrzeniu wniosku Fundacji [...] z siedzibą w L. (dalej jako: skarżąca lub Fundacja) o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymało w mocy decyzję z [...] r. o odmowie udostępnienia informacji publicznej.
Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
Wnioskiem z [...] r. Fundacja wystąpiła do Spółki o udostępnienie informacji publicznej w zakresie studiów wykonalności projektów: "Przebudowa węzłów grupowych na terenie miasta L.", "Modernizacja sieci ciepłowniczej na terenie miasta L.", "Rozbudowa efektywnego systemu ciepłowniczego na terenie miasta L.". Fundacja zarządzała udostępnienia dokumentów w postaci cyfrowej (plik tekstowy, plik pdf), przesłanej na adres e-mail Fundacji.
Decyzją z [...] r. Spółka odmówiła udostępnienia informacji, z uwagi na fakt, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa Spółki (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej; Dz. U. z 2020 r., poz. 2176, ze zm.; dalej jako: u.d.i.p.). W uzasadnieniu Spółka powołała się na zarządzenie wewnętrzne Prezesa Zarządu - Dyrektora Naczelnego nr [...] z dnia [...] r. w sprawie tajemnicy przedsiębiorstwa [...] sp. z o.o. (obecnie [...] S.A.), zmienione zarządzeniami z [...] r. i z [...] r. Zgodnie z tymi dokumentami tajemnicą przedsiębiorstwa Spółki zostały objęte m.in. plany strategiczne i operacyjne, analizy, kalkulacje i sprawozdania z działalności, prognozy i plany, dostawy ciepła, sprzedaży, budżety, prognozy, raporty, biznesplany. Dokumenty określane mianem studium wykonalności projektu podlegają ścisłej ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa, ponieważ obejmują dane składające się na dokumenty