Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2021 r., sygn. III SA/Kr 293/21

Celne prawo

 

|Sygn. akt III SA/Kr 293/21 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 września 2021 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Renata Czeluśniak, Sędziowie: WSA Hanna Knysiak-Sudyka, WSA Ewa Michna (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, w dniu 28 września 2021 r., skargi A Sp. z o.o. w K, na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, nr [...] z dnia 16 grudnia 2020 r., w przedmiocie określenia pozostającej do pokrycia kwoty długu celnego, , , skargę oddala.,

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 16 grudnia 2020 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z [...] 2020 r.. Decyzją tą organ I instancji określił A Sp. z o.o. w K (dalej: skarżąca spółka) prawidłową kwotę należności celnych przewozowych pozostałą do pokrycia w wysokości 24 851 zł. Wskazana kwota dotyczyła towarów (świeżych pomidorów) objętych zgłoszeniem celnym [...] z [...] 2018 r. Dodatkowo, w wydanej decyzji, organ powiadomił o długu celnym i o obowiązku zapłaty odsetek.

W toku kontroli ustalono, że wartość celna importowanego towaru obejmowała koszty transportu towarów po ich wprowadzeniu na obszar celny Unii, co zdaniem kontrolujących mogło doprowadzić do zaniżenia należności celnych przywozowych.

Skarżąca spółka wniosła o ustalenie przez organ wartości transakcyjnej identycznych towarów sprzedawanych w celu wywozu na obszar celny Unii i wywożonych w tym samym lub zbliżonym czasie, co towary, dla których ustalana jest wartość celna, w tym w oparciu o dane o transakcjach zrealizowanych przez inne podmioty na rynku. Podniosła m.in., że wartość celna importowanego towaru została określona prawidłowo, ponieważ sprzedaż odbywała się na warunkach dostawy CPT i wyodrębnienie kosztów transportu na odcinku pozaunijnym nie było możliwe. Skarżąca spółka nie dysponowała przy tym wiedzą na temat wysokości takich kosztów. Wskazała, że nie było możliwe ustalenie wartości celnej towaru w oparciu o art. 71 ust. 1 lit. a i e z uwzględnieniem art. 72 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. U. UE. L. z 2013 r. Nr 269, str. 1 z późn. zm.) - dalej: "UKC"- z uwagi na brak dokumentów wskazujących koszty transportu na tym odcinku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00