Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 września 2021 r., sygn. II SA/Go 506/21
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2021 r. sprawy ze skargi B. spółki z o.o. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...], II. umarza postępowanie administracyjne, III. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz B. spółki z o.o. kwotę 2217 zł (dwa tysiące dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2021 r. nr [...],Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (dalej: PWIS) utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (dalej: PPIS) z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...], wymierzającą B. sp. z.o.o. (dalej: skarżąca, spółka) karę w wysokości 10.000 zł za niezastosowanie się w nocy z dnia [...] lipca 2020 r. na [...] sierpnia 2020 r. do zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r., poz. 162) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, tj. polegającego na prowadzeniu dyskoteki w obiekcie: V.
Uzasadniając decyzję PPIS wyjaśnił, że w dniu 25 sierpnia 2020 r. Komisariat Policji poinformował go, że w trakcie wykonywania czynności dochodzeniowych zabezpieczono nagrania z monitoringu z dnia [...] sierpnia 2020 r. z lokalu "V., z którego może wynikać łamanie przepisów wprowadzonych w związku z ogłoszonym stanem epidemii. Organ wyjaśnił, że zwrócił się do Policji o przekazanie ww. nagrań (5 płyt DVD). Na tych nagraniach, od godziny 23:00 dnia [...] lipca 2020 r. do godziny 01:30 dnia [...] sierpnia 2020 r. utrwalone zostały tańczące osoby, widać efekty świetlne (mrugające, błyskające światła, emitowanie ruchomych wiązek światła o różnych kształtach), tworzenie efektu zadymienia w miejscu tańczących osób. Powyższe nagrania - w ocenie PPIS - wskazują jednoznacznie, że lokal w nocy z [...] lipca 2020 r. na [...] sierpnia 2020 r. był przygotowany i funkcjonował jako dyskoteka, tj. stworzył warunki umożliwiające klientom zabawę taneczną. Ponadto w 40 minucie filmu nr 1 utrwalona została osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy, która wolną dłonią zasłaniała drugie ucho, co świadczyło o dużym natężeniu dźwięku wewnątrz pomieszczenia (np. głośna muzyka).