Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 września 2021 r., sygn. III SA/Gl 643/21
Transport
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2021 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. (dalej: SKO) decyzją z [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Prokuratora Okręgowego w G., utrzymało w mocy decyzję Starosty P. z [...] r. nr [...], odmawiającą wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów przez przedsiębiorców M. C., S. C., A. C., B. W. - "A" s.c. (dalej: wspólnicy s.c.) prowadzących Okręgową Stację Kontroli Pojazdów oraz wykreślenia ich z rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.
W podstawie prawnej decyzji organ powołał art. 1, art. 2, art. 17, art. 18 i art. 21 ust. 1 ustawy z 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j.: Dz. U. 2018 r. poz. 570), art.138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. — Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, ze zm., zwanej dalej: K.p.a.), w zw. z art. 153 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, dalej: p.p.s.a.) oraz art. 83 ust 2, art. 83a ust. 3, art. 83b ust. 1 i art. 83b ust 2 pkt 3 lit c ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. pozycja 450 ze zm. dalej: P.r.d.).
Z akt administracyjnych wynika, że Prokurator Okręgowy wnioskiem z [...] r. wystąpił do Starosty P. (dalej: organ pierwszoinstancyjny) o wszczęcie postępowania administracyjnego mającego na celu wydanie zgodnie z art. 83b ust. 2 pkt 3c P.r.d decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów przez wspólników s.c., ze względu na rażące naruszenie warunków działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Prokurator stwierdził, że pięciu diagnostów ww. stacji podejrzanych o popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i działalności instytucji państwowych zostało prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w J. uznanych za winnych i ukaranych karą pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania i karą grzywny oraz okresowym zakazem wykonywania funkcji diagnosty. W opinii Prokuratora popełnione przez diagnostów przestępstwa świadczą o rażącym naruszeniu przez przedsiębiorców warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.