Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 września 2021 r., sygn. II SA/Gd 237/21

Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędziowie: sędzia WSA Diana Trzcińska sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 września 2021 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 4 lutego 2021 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta z 28 sierpnia 2020 r. o wymierzeniu skarżącej administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 109.837,00 zł za usunięcie bez zezwolenia 16 sztuk drzew rosnących na działkach nr [..]-[..] w S. przy Al. N., wymienionych w tabeli nr 1, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

Drzewa, będące przedmiotem niniejszego postępowania rosły na działkach nr: [..]-[..] przy Al. N. w S. Drzewa te ujęte były w dokumentacji - inwentaryzacja zieleni, przedłożonej do Konserwatora Zabytków jako załącznik do wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Działki te znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej zespołu urbanistyczno - krajobrazowego miasta S., który z uwagi na reprezentowane przezeń historyczne wartości przestrzenno architektoniczne wpisany został do rejestru zabytków pod nr [..] decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 12.02.1979 r. Skutkiem tej decyzji obszar ten podlega ochronie prawnej na mocy art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 282 ze zm.). Zgodnie z art. 3 pkt 12 ww. ustawy ochronie podlega historyczny układ urbanistyczny lub ruralistyczny - przestrzenne założenie miejskie lub wiejskie, zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic i sieci dróg. Oznacza to, że dla miasta ochronie podlegają: układ przestrzenny miasta określony przez historyczne rozplanowanie placów i ulic, ich przebieg, szerokość i przekrój, historyczny kształt i wielkość działek oraz ich sposób zagospodarowania, współzależność między zabudową, zielenią a otwartą przestrzenią, wygląd zewnętrzny budowli określony skalą, rozmiarami, stylem, konstrukcją, materiałami, kolorem i wystrojem, współzależność między miastem lub dzielnicą zabytkową, a otaczającym je środowiskiem naturalnym i kulturowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00