Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. I SA/Po 510/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lipca 2021 r. sprawy ze skargi B.N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...]; [...]; [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ( [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2019 r. B. N. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. z [...] maja 2019 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...], [...], [...] [...] określającą stronie w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2015 r. oraz od stycznia do czerwca 2016 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której Naczelnik (ówcześnie Dyrektor UKS w P. ), wszczął wobec podatnika postępowanie kontrolne, które objęło badanie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania podatku VAT za ww. miesiące. Badania ksiąg podatkowych zakończono protokołem, wobec którego skarżąca przedstawiła organowi zastrzeżenia, prezentując argumenty potwierdzające prawidłowość dokonywanych przez nią rozliczeń VAT.

Postępowanie kontrolne organ pierwszej instancji sfinalizował decyzją z [...] stycznia 2019 r., w której ustalił, że podatnik od 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą X. z siedzibą w P. . Od grudnia 2012 r. w P. , a od czerwca 2014 r. w P. prowadzi restaurację Y, na podstawie umów franczyzy zawartych z Y. Sp. z o.o. Skarżąca oferuje swoim klientom sprzedaż żywności oraz napojów zarówno w stanie przetworzonym, jak i nieprzetworzonym. W ramach restauracji sprzedaż może być prowadzona w systemach: wewnątrz punktów sprzedaży, "drive in/walk-through" - sprzedaż z zewnętrznych okienek restauracji, "food Cort" - sprzedaż w galeriach handlowych w wyznaczonych strefach. Ponadto restauracje Y. mogą oferować artykuły kawiarniane przy stolikach kawiarnianych, które co do zasady lokalizowane są wewnątrz restauracji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00