Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. I SA/Ol 385/21

Podatek akcyzowy; Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Górska sędzia WSA Andrzej Brzuzy (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym, opłacie paliwowej i podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez A. W. (dalej jako: "skarżący", "strona", "podatnik") decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej "[...]" (dalej jako: "DIAS", "organ odwoławczy", "organ II instancji") z "[...]", nr "[...]" utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego "[...]" (dalej jako: "Naczelnik UCS", "NUCS", "organ I instancji", "organ") z "[...]", nr "[...]"określającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, opłacie paliwowej, podatku od towarów i usług w łącznej wysokości 31.280,00 zł.

Jak wynika z nadesłanych do tutejszego Sądu akt administracyjnych sprawy, skarżący prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" oraz posiada licencję nr "[...]" (dalej jako: "licencja"), dotyczącą międzynarodowego autobusowego i autokarowego przewozu osób ważną od 18 stycznia 2017 r. do 17 stycznia 2022 r. W okresie od 21 stycznia do 28 czerwca 2017 r. (dalej jako: "okres sporny") przekraczał przejście graniczne w "[...]", wwożąc na teren Unii Europejskiej olej napędowy, znajdujący się w zbiorniku autobusu w łącznej ilości 12.937,90 litrów, dla którego wnioskował o zwolnienie z należności celno-podatkowych. Ustalona w oparciu o deklaracje kierowcy ilość przywiezionego oleju napędowego została potwierdzona stosownymi protokołami. Poziom oleju napędowego w zbiorniku autobusu został sześciokrotnie poddany weryfikacji przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w "[...]" (tj. 16 lutego, 2 i 22 kwietnia, 11 i 31 maja, 12 czerwca 2017 r.). W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono niezgodność ilości oleju napędowego z ilością deklarowaną przez skarżącego. Na podstawie analizy danych z elektronicznej ewidencji przekroczeń granicy, prowadzonej przez Służbę Celno-Skarbową (PALOMA) w zakresie przejazdów i ilości deklarowanych towarów ustalono, że w 2017 r. pojazd kierowany przez stronę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wielokrotnie przekraczał granicę z Federacją Rosyjską, korzystając przy tym ze zwolnienia z należności celnych i podatkowych od przywożonego oleju napędowego. Wobec tego organ celno-skarbowy uznał za zasadne wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia, czy zaistniały przesłanki do zastosowania zwolnienia z należności celnych i podatkowych od przywożonego oleju napędowego. W wyniku przeprowadzonego postępowania NUCS decyzją z "[...]", nr "[...]" stwierdził powstanie długu celnego wobec oleju napędowego (dalej jako: "olej napędowy", "paliwo") przywiezionego z terenu Federacji Rosyjskiej w okresie od 21 stycznia do 28 czerwca 2017 r. oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego wobec przedmiotowego towaru. DIAS na skutek złożonego odwołania utrzymał tę decyzję w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00