Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 lipca 2021 r., sygn. I SA/Łd 17/21

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, Protokolant: st. asystent sędziego Marta Aftowicz-Korlińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2021 roku sprawy ze skargi A Spółki z o.o. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do listopada 2012 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 25.000 (dwadzieścia pięć tysięcy) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., decyzją z [...] r., wydaną po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w Ł. z [...]r. określającej A sp. z o.o. w Ł. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do listopada 2012 r., uchylił częściowo to rozstrzygnięcie i określił w tym zakresie zobowiązania na nowo oraz utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję w pozostałej części.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że przedmiotem działalności spółki w 2012 r. była produkcja olejów i smarów, handel olejem napędowym i benzyną PB-95 oraz handel olejami bazowymi i smarowymi na terenie kraju i poza granicami. Spółka posiadała koncesję na obrót paliwami płynnymi udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego udzielone przez Naczelnika Urzędu Celnego I w Ł..

W trakcie prowadzonego wobec spółki postępowania kontrolnego, wszczętego postanowieniem Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z [...] r., stwierdzono po pierwsze, że spółka zaniżyła podatek akcyzowy w okresie od stycznia do czerwca 2012 r. o kwotę 5.923,47 zł z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy 3.251,08 l dodatków do paliw silnikowych o kodzie CN 3811, podlegających opodatkowaniu akcyzą. Po drugie ustalono, że spółka zaniżyła podatek akcyzowy w okresie od stycznia do listopada 2012 r. o 15.725.570,90 zł z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia olejów smarowych G-25 o kodach CN 2710 19 99 i CN 2710 20 90. Kontrolujący stwierdzili, że podatnik nabywał olej smarowy G-25 od niemieckiej spółki i następnie olej ten sprzedawał w ramach tzw. wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych (WTT) do trzydziestu pięciu różnych odbiorców z siedzibą w Czechach, Bułgarii, na Cyprze, Słowacji, Litwie, Łotwie i na Węgrzech. Część tego oleju, transportowana z Niemiec przez terytorium Polski do odbiorców w Czechach, Bułgarii i na Słowacji, nie opuściła terytorium Polski i nie dotarła do miejsc przeznaczenia. W toku postępowania kontrolnego spółka była reprezentowana przez pełnomocnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00