Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 lipca 2021 r., sygn. III SA/Lu 260/21
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Jerzy Drwal Asesor WSA Agnieszka Kosowska Protokolant: Referent Agnieszka Kuna po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 lipca 2021 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Inne Oddział w L. z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za miesiąc listopada 2020 r. uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] stycznia 2021 r. skarżący M. S. zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie go z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od dnia [...] 2020 r. do dnia [...] 2020 r. We wniosku tym oświadczył, że przedmiotem jego przeważającej działalności jest działalność oznaczona kodem PKD 56.29.Z.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r. (nr [...]) odmówił skarżącemu prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania wyżej wymienionych składek za miesiąc listopad 2020 r.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] lutego 2021 r. (nr [...]) utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] stycznia 2021 r.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wyjaśnił, że wskazany we wniosku kod PKD nie jest zgodny z wynikającym z zapisów Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) kodem PKD przeważającej działalności gospodarczej skarżącego. Według danych zawartych w CEIDG na dzień 30 września 2020 r. w przypadku wnioskodawcy działalnością przeważającą była działalność oznaczona kodem PKD 41.20.Z. Natomiast w świetle art. 31zo ust. 10 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm. -dalej jako "ustawa o COVID" lub "ustawa"), jednym z warunków zwolnienia z opłacania składek za listopad 2020 r. jest prowadzenie na dzień 30 września 2020 r. przeważającej działalności oznaczonej kodem PKD wskazanym w tym przepisie. Organ wskazał, że historia wpisów w CEIDG potwierdza, że zmiany dotychczasowego kodu na nowy (56.29.Z) skarżący dokonał dopiero w dniu 30 grudnia 2020 r. Zaprzecza to twierdzeniu, że na dzień 30 września 2020 r. wykonywał działalność uprawniającą do uzyskania zwolnienia. W ocenie organu, w sytuacji nieprowadzenia na dzień 30 września 2020 r. działalności objętej wymaganym kodem i tym samym nieprzysługiwania skarżącemu prawa do zwolnienia, argument o zaprzestaniu świadczenia usług budowalnych w 2018 r. i skoncentrowaniu się na wykonywaniu usług gastronomicznych, nie wpływa na prawidłowość zaskarżonej decyzji.